Aynanın karşısında: "Ayı" olmak ve olmamak

Kendini ne zamandan beri "ayı" olarak tanımlamıyorsun?
Kesin tarihi 2009 yılının ilk çeyreği. Epey olmuş kullandığım rumuzların sonuna "bear" koymayalı. Türkiye gibi, ilişkilerin biraz daha karmaşık ve çok eşli yaşandığı, dürüstlüğün yerlerde gezdiği, herkesin kendini ayı (?) olarak tanımladığı ve bu kavramın içini boşalttığı bir yerle yurt dışındaki örnekleri karşılaştırdığımda ben bu olamam dedim kendi kendime ve xCoach'ın sonundaki bear'ı tarihin tozlu sayfalarına gömdüm.

Türk "ayı"larıyla alıp veremediğin ne var?
Öncelikli olarak, bunu bir genelleme haline getirmek doğru değil. Çünkü Türkiye'de yaşayan ve kendini "ayı" olarak tanımlayan herkesle bir hesabım yok.

İşin beni kişisel olarak rahatsız eden tarafı, daha çok görünür olup ön plandakilerle ilgili.

Hemen hemen hepsinde çözemediğim bir kalitesizlik var. Çektikleri fotoğraflara şöyle bir göz atmak bile bu vasatlığı anlamanıza yetiyor. Kendilerini pazarlama taktiklerinde bile bu sığlık var. Kötü ortamlarda alel acele çekilmiş pozlarda öylesine berbat şeyler var ki. Yerdeki tuvaletin kenarından duran maşrapaları mı ararsınız yoksa örgülü hortumların sarılı olduğu makaraları mı... Altında kirli birer iç çamaşırı, kameraya atışan müstehçen, davetkar ama falsolu bakışlar, biçimsiz vücutlar, güzel sandıkları korkunç kılları ve istisnasız biçimde tamamının aktif oluşu. Bunların çoğunluğuna karşı bir tiksinti bendeki. Normal şartlar altında, toplum içinde kendilerine daha fazla yer açabilmiş insanların olduğu ülkelerdeki örnekleri de görüyoruz sosyal medya ve toplumsal tanışma araçları sayesinde. İkisini kıyasladığınızda bizdeki örnekler gerçekten mide bulandıracak kadar çirkin.

Kendini tanıtmak ve partner bulmak için çeşitli yöntemlerin kullanılması konusunda söyleyecek pek bir şeyim yok fakat işin bence en kötü tarafı da ne biliyor musunuz, insanların kendilerine yatırım yapmayı düşünmek gibi bir dertleri yok. Bu yatırımı farklı şekillerde düşünebiliriz. Paralı yada ücretsiz olarak verilen bir eğitimi almak, düzenli olarak spor yapmak yada en basit haliyle kitap okumak. Sürekli olarak tüketim halinde olmayı ve "arkadaşlarıyla" vakit geçirmeyi iyi bir şey sanıyorlar. Zamanın harcadıkları en önemli şey olduğunun farkında değiller. Kendini zümrenin içinden bildiğim herhangi biriyle ne zaman karşılaşsak ya bir kaçı toplanmış ellerindeki telefonlarda birbirilerine birlikte oldukları erkeklerin görüntülerini gösteriyorlar, ya bira içip etraftaki insanları bakışlarıyla rahatsız ediyorlar yada önlerinde yemek, yiyip gülüyorlar; kendilerince eğlenip vakit geçiriyorlar. Çalışmak desen yok, üretmek desen hiç yok. Sürekli bir arayış hali, sürekli yeni insanlarla tanışıp bedenlerini tanıma isteği. Bitmek bilmeyen bir tüketim iştahı.

Bütün bunların yanında kendi sorumluluklarını bilen hayatlarının odağını ayı olmalarına endekslemeyen insanlar da var. Onlarla ilgili herhangi olumsuzluk yaşamıyorum, çünkü yukarıda saydığım beni rahatsız eden bir çok davranış onlarda yok. Alışılagelmiş bir yaşam döngüsü içindeler. Odaklarında yalnızca seks yaşamları değil aynı zamanda işleri, sosyal yaşamları ve kendileri de var.

Utanmaktan vazgeçtiğin neler var?
Eskisine göre artık daha küstahım. İş yaşamımda yada özel hayatımda, sahip olduklarımı korumak için daha hırçın, agresif ve saldırgan davranıyorum. Eskiden olsa, insanları kırmamak için kendimden çok fazla şeyi verir, üstüne bir de insanları zor durumda bıraktığım için kendimden utanırdım. Artık, başkalarından önce daha önemli olan bir "ben" var. Ha, bir de, dinlediğim bir şarkıda da dediği gibi;

Ağladın mı saklanmadan ağlayacaksın
Aleyhime döner diye rol yapmayacaksın

Yazılarının ilham kaynağını açıklaman gerekiyor belki de artık...
Özel olarak bir çaba sarf etmiyorum son bir yada bir buçuk yıldır. Hayatımda olan biten, yaşadıklarım, arkadaşlarımla olan ilişkilerim, Pom, Ankara'dan ayrılış sürecim ve yeni bir hayata başlama aşamalarım yazılarımın temel konularını oluşturuyor. Bütün bunların hepsi, yeterince acı ve ilham verici bence.
Share:

2 yorum:

  1. Bear mı dedin??? https://www.flickr.com/photos/bearcelona/sets/72157624525514863 Umarım sıkmıyorumdur. Şu acaip zamanlarda sığındığım güzel şeylerden biri senin Blog'un.

    YanıtlaSil