Sex and the City 2, RTUK ve Türk Aile Yapısı

Bugün buradaki adreste okuduğum haberden ötürü kendi kendime sadece bir soru sorma gereği duydum: RTÜK'ün savunduğu Türk Aile Yapısı'nı en iyi yansıtan şey nedir? Anladığım  kadarıyla Sex and the City filmi değil...

Erkeklerin kadınlara sokak ortasına sadece belli başlı kıyafetleri giydikleri için bile tecavüz ettiği, kocaları tarafından tehdit edilen ve 'öldürüleceğim' diye çığlıklar atan kadınların sokak ortasında kurşunlandığı ve öldürülebildiği bir yapının ve başıboşluğun yansıması mıdır Türk Aile Yapısı'nın RTÜK tarafından doğru yansımış biçimi?

On beş yaşına bile gelmeden evlendirilen, çokça çocuk doğurmaya zorlanan, gözünün yaşı kurumadan isteği ve rızası dışında neredeyse her gece tecavüz edilir gibi zorla ilişkiye giren ve iktidarsız erkeklerin altında ezilen kızların doğruları mıdır Türk Aile Yapısı'nın gözle görülmesi gereken biçimi? 

Neredeyse her sezon evlerimizin taa içlerine kadar giren ve neredeyse her ailenin ortak bir bireyi haline gelen aksiyonu, gerilimi, dramı ve bilim kurguyu (!) bir arada barındıran dizi-filmlerimiz mi Türk Aile Yapısı'nı bozmayan gerçek detayları taşır?

Defalarca dizi-filmlere konu olmuş ve neredeyse onlar sayesinde öğrendiğimiz aile içi, reşit olmayan kızlarla gerçekleşen cinsel ilişkiler ve bilmediğimiz daha pek çok gereksiz örf-adet mi Türk Aile Yapısı'nın vazgeçilmez unsurlarıdır?

Oturup önce bir düğünlerimizdeki varoşlukları bir inceleyin.

Bu böyle bir gerçektir ki ne yazık ki eşcinsellerin evlenmesinin betimlenmesi bile o büyük gururla bahsettiğiniz Türk Aile Yapısı'na öyle bir basar ki. O törenlerde ne bir zorlama, ne bir tehdit ne de bir hor görme gözlemleyebilirsiniz.

Türk aile yapısı, Sex and the City'deki eşcinsel düğününden çok fazla örnek almalı. Mesela medeniyet gibi, hak ve hukukun eşit dağıtılması gibi. Sonra bir de dönüp kendine baksın ki kokuşmuş yapısının farkına varabilsin.

Yazık.


Share:

0 yorum:

Yorum Gönder