Eşcinselliğin kategorizasyonu ve sonuçları: Pasif olma fobisi

Bir süredir Mersin'de yazıştığım bir arkadaşım var. Ara sıra da olsa cinsel hayatına dair gidişatı merak ediyorum ve soruyorum. Kendisinin sadece aktif olduğunu söylüyor ve olay herşeye rağmen buraya kadar normal olarak karşılanabilecek bir durum. Bu yazdığım şeyi çok ciddi biçimde merak ediyorum bir süredir ve üzerinde düşünmeden edemiyorum. Eşcinselliğimizi hani aktif, pasif, versatil gibi sınıflandırıp kategorize ediyoruz ya, merak ettim; pasif olmak Türk toplumunda neden bu kadar alçaltılmış bir biçimde?

Bu konularda gayet açık fikirli olduğunu düşünüyorum ve en son görüşmemizde de ağzını biraz aradım, acaba pasif olma fobisi veya kısaca pasifofobik (şimdi uydurdum) bir yapısı mı var diye. Bana GSVP'de görünürde bir başka aktifin bir pasife olan sözlü tacizini ve aşağılamasını ve diğer adama olan davranışını anlattı, vardığım sonuç pasif olmak sadece içinden gelmiyor oldu. Belki de geliyor ve yaşıyor ama benden saklıyor. Hepimiz diğerlerimize dair detaylara vakıf olmak durumuda değiliz ve seviniyorum ki pasifleri ve pasif olmayı kabul edilemez ve iğrenç birşey olarak düşünüp pasif eşcinsellere öylelermiş gibi davranmıyor diğer sözde aktif eşcinseller gibi.

Ben Türk toplumunun ataerkil bir yapıdan geliyor olmasına da bağlıyorum bu pasifofobiyi. Çünkü bizim yapımızda cinsel ilişki esnasında zevk veren tarafın kadın, zevk alan tarafında erkek olduğuna dair geniş ve son derece yanlış bir yanılgı var. Erkeklerimizin çoğunun bu yanlış algılama sonucunda zevk veren tarafa geçmeyi istemediği, hayatlarının bu yönünden ciddi biçimde korktukları sonucunu da çıkarıyorum. Türk toplumu içinde yetişmiş pek çok erkek için 'kadın rolü'ne bürünmek son derece kabul edilemez bir durum olarak karşımıza çıkıyor ve zevk veren taraf = kadın denklemi aile ve toplum tarafından da pekiştiriliyor.

Ailelerinden gelen görenekleri dahilinde zevk veren taraf(=kadın)ta olmak onlar için ölümden daha beter bir durum olarak karşılarına çıkıyor bile olabilir. İşin onlar için affedilmez ve neredeyse gururlarına yediremedikleri diğer bir tarafı da bedenlerini zevk verme aracı olarak görmelerinin ötesinde bir başka erkeğe zevk verme aracı olarak görmeleri. Çünkü çocukluktan beri süregelen yetişme ve öğrenme süreçlerinde cinsel ilişkinin sadece erkek ve kadın arasında yaşanabileceği durumu bilinçaltlarına yerleşiyor. Ortamdaki diğer eşcinsel bireylerin de genel buluşma ve tanışma ortamlarındaki olumsuz davranışları da bu fobiyi son derece etkiliyor olmalı: örneğin pek çok yerde toplum nezdinde 'erkek' olarak algılanan bireylerin diğer erkekleri 'kadını yapmak' gibi bir hayalleri var. Bir erkeği kadını yapmak nasıl bir egonun bastırılma süreci acaba? Neredeyse aynı sosyal ortam ve şartlarda yetişmiş diğer insanlar için bu son derece baskıcı ve yıkıcı bir davarnış biçimi. Burada işin içine erkekliğin ve eşcinselliğin erkek olma yönünün aşağılanması da giriyor ki bu olayın çok daha farklı ve en az pasifofobi kadar tehlikeli ve zararlı bir boyutu.

Etrafımızda sürekli pasifofobik eşcinsel erkekler görmemizin ve Türkiye'de yaşayan neredeyse tüm erkeklerin (belirli bir olgunluğa erişmiş, kendisini yalan yanlış da olsa internet vasıtası ile bilgilendirmiş, iyi-kötü bir bir gelire sahip ve kesinlikle kaybedecek şeyleri olan) temel ve sıkça dile getirilmeyen sebeplerinden birisinin bu olduğunu düşünüyorum.

Share:

3 yorum:

 1. x-coach harbiden süper yere barnak basmışsın. ayakta alkışlarım bu düşünceyi ben alnından da öperim.

  YanıtlaSil
 2. anketine bayıldım :) melekler de dahil edilebilir mi?

  YanıtlaSil
 3. ben de katiliyorum bu pasiffobinin nedeninin ataerkil toplumumuzun bi sonucu olduguna zira kadinin seksten zevk almasi da nahos bir durumdur. seks duskunu ve merakli kadinlar dusuk ve hafif olarak nitelendirilir genelde o yuzden yasadiklari ve zevk aldiklari cinsel durumlari partnerleriyle ve arkadaslariyla dahi paylasamazlar. ayni sekilde pasif geylerimiz emmeli gommeli takilsalar dahi 'aktifim' demekten geri kalmiyorlar. bence zamanla degisecek bu onyargilar ben gelecekten umutluyum.

  bir de pasifligin dogasina deginecek olursam, ben 'sadece aktifim' diyen insanlari ciddiye alamiyorum. gay zaten basli basina versatile bir cinsel oryantasyon gibi geliyor bana. tamam elbette ananizin karnindan pasif olarak dogmadiginiz icin bir adaptasyon sureci olacaktir ve kendimden biliyorum o gecis sureci cok kolay degil ve yillar bile surebilir gercekten zevk alabilmek. ama isin ustadina denk gelirseniz hersey kolaylasiyor bir anda. seks oyuncaklari diyince bizimkiler masturbasyon icin kullanildigini dusnuyorlar ama 'anal training kit' adi altinda satilan butik ve seker anal oyuncaklarla anal seks egitimi gayet rahat saglanabilir. bilimsel bir gercek ki rektumdaki sinirlerden zevk alabiliyorsun arkadasim nereye kadar bu inkar? heteroseksuel erkekler bile bayan partnerlerinden anal uyarim talep edebiliyorlar sen hala 'ben aktif geyim' diyorsan ne kacirdiginin farkinda degilsin bebegim. ama yani turk geyinin uzerindeki sosyal baski cok yogun. yasanan ikili hayatlar sebebiyle zaten 10larca psikolojik sorunu varken bir de aktifligine laf etmek vicdanimi sizlatabilir o yuzden cok ta uzerine gitmek istemem. optum

  YanıtlaSil