Mim: Reenkarnasyon

Dünya üzerinde reenkarnasyon ile farklı toplulukların birbirinden farklı ve hepsi birbirinden daha çekici yada karanlık fikri var. Eski Mısır'dan Yunanistan'a, Anadolu'nun ilk zamanlarından Uzak Doğu'nun günümüzdeki haline kadar pek çok reenkarnasyon inancı olmakla birlikte, karşıt biçimde reenkarnasyonun asla var olmadığını savunan toplumlar ve dini inanışlar da var.

Burada reenkarnasyon ile ilgili benim açıkça merak ettiğim toplam 20 soru yer alıyor. İçlerinde özellikle birbiri ile çelişen soruların varolduğunu ve bilerek arka arkaya sorulduklarını göreceksiniz.

Kişisel görüşüm ve düşüncelerim kapsamında, bu minik mimi yanlı olarak hazırladığımı ve genel olarak reenkarnasyona inanan insanlar tarafından yanıtlanmasını tercih ettiğimi bilmenizi isterim. Bununla birlikte, hali hazırda reenkarnasyon konusunda farklı fikirlere sahip olduğumuz fakat düşüncelerini yine de açıklamak isteyen insanların da yanıtlarını büyük bir heyecanla okumayı isterim.

Soruları aldıktan sonra kendi blogunuzda yanıtlamanızı ve adresini yorum kutusuna yapıştırmanızı rica ederim (adresi: http://goo.gl/VxLupi); böylece sizin bu konu hakkındaki düşüncelerinizi de öğrenme fırsatı yakalamış oluruz. Eklemek istedikleriniz varsa tabii ki serbestsiniz!

Hazırsanız lütfen başlayın, bakalım kimlerden neler çıkacak!
 1. Bunda yada başka bir dünyada, birden fazla kez yaşadığına inanıyor musun?
 2. Buna seni inandıran şey nedir?
 3. Buna seni inandırmayan şey nedir?
 4. Senin düşüncene göre, neden birden fazla kez dünya denilen ve gezegen olarak tanımlanan yerlere geliyoruz?
 5. Senin düşüncene göre, neden dünya denilen ve gezegen olarak tanımlanan yere yalnızca bir kez geliyoruz?
 6. İçinde bulunduğumuz ve henüz sınırları tam olarak kesinleştirilememiş boşluk içinde yaşadığın gezegenden başkasında da yaşam olduğuna ve orada yaşamış olma ihtimalini nasıl değerlendiriyorsun?
 7. Eğer ihtimal vermiyorsan, sana göre neden yalnızca dünyada bir kez yada birden fazla kez yaşayan bireyleriz?
 8. Dünyaya gelmemizdeki amaç ne, neden dünyaya geliyoruz ne halihazırda gelmişken neden tekrar ölüyoruz?
 9. Çevresel yaşam içindeki rolümüz sence ne, ve rolümüzün dışında neler yapıyoruz?
 10. Tamamen sana bağlı olarak, eğer bunda yada başka herhangi bir gezegen üzerinde birden fazla kez yaşadıysak, hep ekolojik piramidin en tepesinde tanımlanan insan formunda mıydık yoksa yalnızca maddesel / kütlesel halde şimdi cansız olarak tanımlanan varlıklar veya hayvanlar da olmuş muyuzdur?
 11. Eğer hep insandıysan neden hep insandın, insandan farklı canlı yada cansız bir varlıksan seni farklı biçimlerde herhangi bir derecedeki yaşam alanlarına bırakmalarının sebebi ne olabilir?
 12. Hangi formda yeniden bir gezegende var olacağımıza kim, nasıl karar veriyor?
 13. Geçmiş yaşamlarının birinde kendini hangi şekildeki bir varlık olarak görmek isterdin?
 14. Geçmişte bir yerlerde sence hangi şekildeydin?
 15. Hiç geçmiş yaşamındaki benliğin ile iletişim kurmaya çalıştın mı?
 16. Birden fazla kez yaşadığını bilmek seni heyecanlandırır mıydı, kaygılandırır mıydı, endişelendirir miydi yada ne yapardı? Neden?
 17. Yalnızca bir hayatın olduğunu ve onu da yaşayıp bitirdikten sonra aslında karanlığın içinde sonsuza dek uyuyacağın gerçeği ile yüzleşmek seni nasıl etkilerdi, neden?
 18. Beden olarak tanımladığımız yapı, işlevini yitirdiğinde ve öldüğümüzde, sence nereye gidiyoruz?
 19. Reenkarnasyonu dillendirmek, varlığına inanmak yada varlığını açık şekilde savunmanın günah olduğunu düşünüyor musun?
 20. İnanmayı seçtiğin din, bu konuda neler söylüyor?


Share:

2 yorum:

 1. Yaptım sonunda :)
  http://mutlulugundibi.blogspot.com.tr/2014/06/reenkarnasyon-mimi-ve-bolca-kafa-karsklg.html
  Biraz karışık cevaplar oldu ama düşüncelerimi açıklamak için elimden geleni yaptım :)
  Ve senin düşüncelerini çok merak ediyorum aslında :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. yanıtlar için teşekkürler, gerçekten çok bilgilendirici bir yazı yazmışsın.

   ben yanıtlarımı hazırlama evresindeyim şu anda, çünkü soruları yazarkenki tarafsızlığımdan henüz sıyrılamadım fakat küçük notlar almaya başladım, yayınlayacağım en kısa sürede.

   haberleşelim,


   xoxo

   Sil